Arhitekt, projektant i inženjer – koje su razlike?

Pri razumijevanju djelatnosti graditeljstva vrlo je važno uvidjeti razlike između poslova koji radi arhitekt, projektant i inženjer. Svi su oni ključni akteri za postizanje željenih rezultata te je nužna njihova dobra komunikacija i koordinacija.

ARHITEKT

U procesu projektiranja, arhitekti su obično prve osobe koje su u komunikaciji s investitorom. Oni su uglavnom kreativci čije djelovanje seže dublje od samog oblikovanja izgleda prostora. Oni u svom kreativnom procesu traženja idealnog idejnog rješenja obuhvaćaju aspekte funkcionalnosti, udobnosti, svrhe i estetike prostora. Kroz blisku suradnju s investitorom uvažavaju njihove želje i potrebe koje predstavljaju temelj za izradu idejnih rješenja.

Arhitekti su odgovorni za:

  • razumijevanje klijentovih potreba i ciljeva te pretvaranje tih spoznaja u inovativne koncepte
  • kreiranje skica, projekata, vizualizacija i modela
  • osmišljavanje projekata i rasporeda, uključujući odabir materijala, boja, oblika i detalja
  • postizanje harmonije između estetske privlačnosti i funkcionalnosti, koordinirajući projekte sa svim drugim inženjerskim strukama.

PROJEKTANT

Projektanti su svi oni stručnjaci koji su uključeni u razradu projekta.

Arhitekt koji je osmislio idejno rješenje najčešće ima ulogu glavnog projektanta te koordinira sve druge projektante i suradnike koji sudjeluju u razradi projekta. Projektanti mogu biti arhitekti, statičari, strojari i elektroinženjeri, te suradnici koji rade npr. geomehanička istraživanja, geodetske elaborate, projekte krajobraznog uređenja, zaštitu od požara, zaštitu na radu i sl.

Projektanti u fazi glavnog projekta razrađuju idejni arhitektonski projekt kako bi on bio tehnički podoban za ishođenje potrebnih dozvola za gradnju. Glavni projektant zauzima ključnu poziciju kao stručnjak čija je uloga uskladiti projekte svih struka imajući u vidu aspekte tehničke izvedivosti, funkcionalnosti i estetike uz poštivanje regulatornog okvira. Obveza je investitora da imenuje glavnog projektanta koji je odgovoran da projekti ispunjavaju sve uvjete i zakonske propise.

Da bi projektant stekao ovlaštenje za obavljanje projektantskih zadataka, nužno je da njegova registracija za projektiranje bude valjana i upisana u relevantnoj strukovnoj udruzi, kao što su Hrvatska komora arhitekata, Hrvatska komora inženjera u graditeljstvu te komore inženjera strojarstva, elektrotehnike i geodezije.

Uloga projektanta obuhvaća:

  • razradu tehničkih planova, specifikacija i dokumentacije potrebne za izgradnju
  • dimenzioniranje, strukturalnu analiza i osiguranje tehničke izvedivosti
  • integracija inženjerskih sustava kao što su električni, vodovodni, HVAC, i drugi
  • suradnja s arhitektom kako bi osigurali tehničku sukladnost s estetskim konceptom
  • praćenje izvedbe tijekom gradnje kako bi se osigurala kvaliteta i dosljednost s planovima.

INŽENJER

Kada je riječ o inženjerima, to su stručnjaci specijalizirani za uže područje struke te su na tom polju posebno usmjereni na stvaranje održivih, stabilnih i tehnički preciznih građevinskih projekata. Njihove kompetencije obuhvaćaju detaljno projektiranje strukturalnih elemenata, temeljenje (statičari), i integraciju instalaterskih i tehničkih sustava (elektrotehničar i strojarski inženjeri) kako bi osigurali sigurnost i izvedivost projekta. Ključna odgovornost inženjera je osigurati tehnički integritet budućeg građevinskog pothvata.

Njihova česta uloga je također nadzor nad gradnjom (u fazi gradnje) kojeg rade u uskoj suradnji s arhitektom te upravljanje gradilištem kako bi se osigurala tehnički ispravna izvedba građevine.

Njegove ključne uloge uključuju:

  • projektiranje i dimenzioniranje strukturalnih elemenata kako bi osigurao statičku stabilnost
  • praćenje izgradnje kako bi se osigurala ispravna primjena tehničkih planova
  • osiguravanje pridržavanja tehničkih standarda i propisa
  • integracija građevinske tehnologije i inovacija kako bi se postigla optimalna izvedba
  • projektiranje i dimenzioniranje elektrotehnički, termotehničkih i strojarskih instalacija.

ZAKLJUČAK

Da zaključimo, arhitekti su kreativni vizionari koji nadilaze estetiku kako bi stvorili prostorije i zgrade koje zadovoljavaju funkcionalne i estetske potrebe investitora. Inženjeri predstavljaju temelj stabilnosti i ključni su za izradu održivih i tehnički izvedivih građevinskih projekata.

Arhitekti i inženjeri drugih struka mogu biti glavni projektanti. Njihova uloga obuhvaća usklađivanje različitih tehničkih aspekata kako bi se osigurala sigurna i funkcionalna izvedba projekta.  Za uspješnost složenih projekata potrebno je angažirati sve tri ključne uloge: arhitekta, projektanta i građevinskog inženjera.

Ako vam treba pomoć kod izrade dokumentacije za građevinsku dozvolu, javite nam se! Naš tim arhitekata i inženjera stoji Vam na raspolaganju!