Energetska obnova

 

Energetska obnova zgrade je cjelovita, duboka obnova zgrade s ciljem podizanja njezinih energetskih svojstava. Pod pojmom energetska obnova podrazumijeva se, između ostalog, toplinska zaštita vanjske ovojnice zgrade, zamjena vanjske stolarije, te zamjena ili unapređenje sustava grijanja i hlađenja. Također, u obnovu je moguće uključiti i mjere korištenja obnovljivih izvora energije (OIE), prilagodbu unutarnje rasvjete, te implementaciju sustava za centralno upravljanje sustavom grijanja i hlađenja.

Projekti energetske obnove vraćaju uložene investicije kroz uštede, s dodatnom prednošću povećanja kvalitete života i udobnosti boravka u građevinama. Energetski učinkovite građevine pružaju veći standard stanovanja, a njihova je cijena na tržištu nekretnina veća od onih zgrada koje nemaju ta svojstva.

Naši projektanti u suradnji s konzultanticom za energetsku obnovu i obnovljive izvore energije za investitore vode cjelokupni proces za energetsku obnovu višestambenih, nestambenih zgrada i obiteljskih kuća kako bi se postigla značajnija energetska učinkovitost i ostvarila što veća energetska ušteda.

Naše usluge uključuju vođenje cjelokupnog procesa energetske obnove po principu “ključ u ruke”:
  • izradu projekta energetske obnove, izradu energetskog certifikata, izvođenje radova i stručni nadzor,
  • prikupljanje sve potrebne dokumentacije,
  • te financijska i operativna kontrola cjelokupnog projekta.
Mjere energetske obnove podrazumijevaju:
  • energetski pregled i energetsko certificiranje;
  • izradu projektne dokumentacije za energetsku obnovu kojom se dokazuje ušteda energije;
  • povećanje toplinske zaštite ovojnice zgrade (vanjski zidovi, krov, zamjena vanjske stolarije);
  • unaprjeđenje tehničkih sustava zgrade koji uključuju tehničku opremu za grijanje, hlađenje, ventilaciju, klimatizaciju i pripremu potrošne tople vode, sustav rasvjete te uvođenje sustava obnovljivih izvora energije (npr. solarni paneli, dizalica topline).

Većina zgrada u Hrvatskoj građena je prije no što su uvedeni prvi tehnički propisi o toplinskoj zaštiti u zgradama u 1980-im godinama. Zbog tog razloga često nemaju adekvatnu toplinsku izolaciju. U takvim su zgradama veliki su gubitci energije kroz ovojnice što uzrokuje velike energetske troškove. Zbog neadekvatne toplinske izolacije vanjskih zidova, dolazi do pothlađivanja prostora zimi i pregrijavanja ljeti. Negativan utjecaj energetski neučinkovitih zgrada na okoliš je golem. Zgrade su odgovorne za približno 40 % potrošnje energije i 36 % emisija ugljikova dioksida.

Kako bi se smanjio negativan utjecaj zgrada na klimatske promjene, Europska unija revidirala je 2010. i 2018. godine svoju Direktivu o energetskim svojstvima zgrada s ciljem da se broj energetskih obnova zgrada poveća, i da sve nove zgrade budu ekstremno energetski učinkovite.

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost svake godine objavljuje Javni poziv za energetsku obnovu obiteljskih kuća. Energetska obnova sufinancira se iz EU fondova, kao i iz nacionalnih izvora. Cilj je dostići europsku razinu kvalitete obiteljskih kuća.

Iznos sufinanciranja za energetsku obnovu obiteljskih kuća iznosi 60% bespovratnih sredstava za izvođenje radova i materijal. Za višestambene zgrade je iznos sufinanciranja od 60 do 80% bespovratnih sredstava za izvođenje radova i materijal. Za ostale se sudionike energetske obnove poput projektanta, energetskog certifikatora, konzultanta, stručnog nadzora i dr., ostvaruje sufinanciranje od 85%.

 

Koji su uvjeti za prijavu na energetsku obnovu obiteljske kuće?
  • Obiteljska kuća mora biti zakonito izgrađena, s pravomoćnim dokumentima koji dokazuju njezinu legalnost (građevinska, uporabna dozvola ili legalizacija);
  • Obiteljska kuća mora biti do 600 kvadratnih metara bruto podne površine;
  • (Su)vlasnici obiteljske kuće moraju imati prijavljeno prebivalište na navedenoj adresi najmanje 30 (trideset) dana prije objave Javnog poziva te svi suvlasnici moraju potpisati da pristaju na energetsku obnovu;
  • Najmanje 50% bruto podne površine mora biti namijenjeno za stanovanje i to legalno prikazano;
  • Na Javni poziv mogu se javiti (su)vlasnici obiteljskih kuća energetskog razreda (prema Qhnd) minimalno D ili lošijeg u kontinentalnoj Hrvatskoj i C ili lošijeg u primorskoj Hrvatskoj za aktivnosti a) I b), a u slučaju provođenja aktivnosti c) – minimalno C ili boljeg u kontinentalnoj Hrvatskoj i B ili boljeg u primorskoj Hrvatskoj.
Koji su uvjeti za prijavu na energetsku obnovu višestambene zgrade?
  • Odluku o energetskoj obnovi za višestambenu zgradu donose (su)vlasnici zgrade. Odluka se donosi temeljem natpolovične većine glasova prema veličini (su)vlasničkih dijelova. Dakle, nije jednakovrijedan glas suvlasnika koji ima stan od 30 m2 ili od 100 m2.
  • Izrada glavnog projekta od strane projektanata kojim se mora dokazati da će poduzete mjere energetske obnove rezultirati uštedom godišnje potrebne toplinske energije za grijanje (QH,nd) od najmanje 50% u odnosu na stanje prije energetske obnove.
  • Bitno je za napomenuti da je glavni projekt uvjet za uspješnu prijavu na Javni poziv i donosi 75% bodova na Javnom pozivu! Njegova izrada traje 5 mjeseci pa je potrebno krenuti prije samog Javnog poziva.
  • Potreban je i važeći energetski certifikat kao i druga dokumentacija propisana Javnim pozivom.
Detaljan sadržaj dokumentacije potrebne za prijavu na poziv bit će propisan u samom tekstu javnog poziva dok obavezna dokumentacija za prijavu minimalno uključuje:
  • Energetski certifikat i Izvješće o energetskom pregledu prije energetske obnove te detaljnu ponudu opreme i radova. Navedenim dokumentima potvrđuje se zadovoljavanje tehničkih uvjeta propisanih u javnom pozivu;
  • U slučaju ugradnje fotonaponskih sustava, potreban je glavni projekt, u skladu s Pravilnikom o jednostavnim i drugim građevinama i radovima (Narodne novine, br.112/17,34/18,36/19 i 98/19);
  • U slučaju prijave obiteljske kuće koja je dio zaštićene kulturno-povijesne cjeline potrebno je odobrenje nadležnog tijela državne uprave za zaštitu spomenika kulture i prirode;
  • Fotodokumentaciju postojećeg stanja;
  • Dokaze o prebivalištu, vlasništvu i zakonitosti građevine – vrste ovih dokaza detaljno se raspisuju u javnom pozivu.