Prostorni planovi su temeljni dokumenti prostornog uređenja svake jedinice lokalne samouprave. Određuju usmjerenja za razvoj djelatnosti i namjenu površina te uvjete za održivi i uravnoteženi razvoj na području grada ili općine. Mora biti u skladu sa Zakonom o prostornom uređenju i propisima. Nakon javne rasprave, plan usvaja predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave. Prostorni plan sadrži odredbe za provedbu prostornog plana, grafički dio i obrazloženje.
Odredbe za provedbu sadrži odredbe u obliku pravne norme kojima se propisuju uvjeti provedbe zahvata u prostoru od smjernica za izradu prostornih planova užih područja u slučajevima propisanim Zakonom o prostornom uređenju.
Grafički dio sastoji se od kartografskih prikaza na koje upućuju odredbe za provedbu. Obrazloženje sadrži analizu, ciljeve prostornog uređenja i obrazloženje planskih rješenja.
Prostorni planovi (PP) državne razine su: Državni plan prostornog razvoja, Prostorni plan ZERP-a, Prostorni plan epikontinentalnog pojasa Republike Hrvatske, prostorni plan nacionalnog parka, prostorni plan parka prirode i prostorni planovi područja posebnih obilježja.
PP regionalne razine su: prostorni plan županije, Prostorni plan Grada Zagreba i urbanistički plan uređenja izdvojenog građevinskog područja izvan naselja za gospodarsku i/ili javnu namjenu županijskog značaja.
Prostorni planovi lokalne razine su: prostorni plan uređenja grada, odnosno općine, generalni urbanistički plan (GUP), urbanistički plan uređenja (UPU) i detaljni plan uređenja (DPU). Njihovu izradu može inicirati svatko.
Prema Zakonu o prostornom uređenju prostorni plan niže razine mora biti usklađen sa prostornim planom više razine. Također, prostorni plan užeg područja mora biti usklađen sa prostornim planom širega područja iste razine. Isto tako, prostorni planovi iste razine također moraju biti međusobno usklađeni.
Generalni urbanistički plan (GUP)
Generalni urbanistički plan ili GUP donosi se za građevinsko područje naselja i izdvojeno građevinsko područje izvan naselja središnjih naselja velikog grada. Prostorni je plan u kojem su točno određeni ustroj i namjena gradskog prostora. Propisuje uvjete provedbe svih zahvata u prostoru unutar dijela svog obuhvata za koji se ne donosi urbanistički plan uređenja. Propisuje i smjernice za izradu urbanističkih planova uređenja čiji je obuhvat određen generalnim urbanističkim planom. Na temelju njega izrađuju se provedbeni urbanistički planovi (PUP) koji razrađuju svaki dio grada.
Generalni urbanistički plan određuje:
– neizgrađeni dio građevinskog područja naselja
– dio izdvojenog građevinskog područja izvan naselja za koje se donosi GUP te neuređeni dio tih područja
– dio građevinskog područja naselja i izdvojenog građevinskog područja izvan naselja, planiran za urbanu preobrazbu i sanaciju
– obuhvat urbanističkih planova uređenja koji se prema Zakonu donose za građevinsko područje naselja i izdvojeno građevinsko područje izvan naselja koje određuje grad, odnosno općina
Urbanistički plan uređenja (UPU)
Urbanistički plan uređenja ili UPU donosi se za neuređene dijelove građevinskog područja i za izgrađene dijelove tih područja planiranih za urbanu preobrazbu ili sanaciju. Njime se detaljnije određuje prostorni razvoj naselja ili dijela naselja u skladu s prostornim planom.
Donošenje urbanističkog plana uređenja nije obvezno za područja koja su navedena za koja su generalnim urbanističkim planom propisani uvjeti provedbe zahvata u prostoru s detaljnošću propisanom za urbanistički plan uređenja. Do donošenja urbanističkog plana za ta područja i propisivanja uvjeta provedbe zahvata, ne može se izdavati lokacijska ni građevinska dozvola za građenje nove građevine.
Iznimka za donošenje građevinske i lokacijske dozvole postoji u slučaju rekonstrukcije postojeće građevine i građenja nove građevine na mjestu ili u blizini mjesta prethodno uklonjene postojeće građevine unutar iste građevne čestice bez da utječe na okoliš i bez velike promjene izgleda, veličine i namjene.
Urbanistički plan uređenja propisuje uvjete provedbe svih zahvata u prostoru unutar svog obuhvata i u svrhu popisivanja uvjeta, plan sadrži:
- detaljnu podjelu područja na posebne prostorne cjeline s obzirom na namjenu
- prikaz građevnih čestica namijenjenih za građenje, odnosno uređenje površina javnih namjena
- druge detaljne uvjete korištenja i uređenja prostora te građenja građevina
Najbitniji elementi prostornog plana za stambenu gradnju
Kad se radi o stambenoj gradnji, bitno je u prostornim planovima pronaći odredbe vezan za stambenu gradnju. Odredbe i uvjeti su vrlo bitni s aspekta buduće projektirane građevine. Kako bi se uspješno ishodila građevinska dozvola, potrebno je ispuniti sve uvjete navedene u prostornim planovima.
Najbitniji uvjeti su područje gradnje (stambena, poslovna, industrijska zona), uvjeti vezani za građevinsku česticu: minimalna veličina, minimalna širina i dubina, koeficijenti iskoristivosti (kis) i koeficijenti izgrađenosti (kig), postotak potrebne zelene površine na parceli, broj projektiranih parkirnih mjesta, udaljenosti od međa i regulacijskih pravaca i slično.
Vrlo je bitno detaljno proučiti navedene uvjete i projektiranje povjeriti ovlaštenim osobama koji imaju iskustva s prostornim planovima. Bitno je i znati sve one skrivene detalje unutar samih planova kako bi se uspješno ishodilo građevinsku dozvolu.
Ukoliko trebate pomoć kod ishođenja građevinske dozvole, javite nam se! Naš tim arhitekata i inženjera spremno čeka vaš poziv.