Rješenje o izvedenom stanju

Što je rješenje o izvedenom stanju?

Nezakonito izgrađeni objekt ozakonjuje se Rješenjem o izvedenom stanju. Rješenje o izvedenom stanju je dokument koji izdaje ured državne/gradske uprave nakon što utvrde da su zadovoljeni svi uvjeti predviđeni Zakonom o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama.

Rješenje se izdaje nakon što se utvrdi kako je uz zahtjev priložena i sva potrebna dokumentacija.

Zahtjevu je potrebno priložiti određenu dokumentaciju koja ovisi o kategoriji u koju građevina pripada. Postoje četiri kategorije u koje se svrstavaju zgrade:

  1. Zahtjevna zgrada – građevina površine veće od 400 m2, građevine namijenjene isključivo poljoprivrednoj djelatnosti površine veće od 1000 m2 i sve javne zgrade bez obzira na veličinu površine.
  2. Manje zahtjevna zgrada – građevina površine manje od 400 m2 i građevine namijenjene isključivo poljoprivrednoj djelatnosti površine manje od 1000 m2
  3. Jednostavna zgrada – građevina površine manje od 100 m2 i građevine namijenjene isključivo poljoprivrednoj djelatnosti površine manje od 400 m2
  4. Pomoćna zgrada – građevina u funkciji osnovne zgrade, garaža, vrtna kućica, itd. koja ima jednu etažu i površine je manje od 50 m2.

Slika 1. Primjer nezakonito izgrađene zahtjevne zgrade

Što je potrebno za rješenje o izvedenom stanju?

Za svaku od prethodno navedenih vrsta zgrada prilažu se sljedeći dokumenti koje su izradili ovlašteni arhitekti, inženjeri građevinarstva ili geodezije:

  • Zahtjevna zgrada – prilažu se tri primjerka geodetske snimke izvedenog stanja (ako je zgrada evidentirana u katastarskom planu u gabaritima u kojima je sagrađena, umjesto geodetske snimke prilažu se tri kopije katastarskog plana), tri primjerka arhitektonske snimke izvedenog stanja i izjavu ovlaštenog inženjera građevinarstva da zgrada ispunjava zahtjev mehaničke otpornosti i stabilnosti.
  • Manje zahtjevna zgrada – ključni su sljedeći dokumenti: tri primjerka geodetske snimke izvedenog stanja (ili 3 kopije katastarskog plana ako je nezakonito izgrađena zgrada evidentirana u katastarskom planu) i tri primjerka snimke izvedenog stanja.
  • Jednostavna zgrada – prilažu se tri primjerka geodetske snimke izvedenog stanja (ili tri kopije katastarskog plana ako je nezakonito izgrađena zgrada evidentirana u katastarskom planu), iskaz površina i obračunske veličine zgrade, najmanje četiri fotografije koje prikazuju sva pročelja zgrade, iskaz podataka za obračun naknade za zadržavanje zgrade u prostoru.
  • Pomoćna zgrada – nužna su tri primjerka katastarskog plana te akt na temelju kojeg je osnovna zgrada izgrađena ili drugi dokaz da je osnovna zgrada zakonito izgrađena.

Zahtjev i uz njega pripadajuća dokumentacija predaju se upravnom odjelu nadležnom za izdavanje akata za gradnju županije odnosno grada na području kojeg se nalazi građevina koja se legalizira.

Slika 2. Primjer naknade za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru

Donošenje rješenja o izvedenom stanje od upravnog odjela

Po zaprimljenom zahtjevu upravni odjel provjerava činjenice bitne za donošenje rješenja o izvedenom stanju:

  1. uvid u DOF5/2011 (digitalnu ortofoto kartu u mjerilu 1:5000 Državne geodetske uprave izrađenoj na temelju aerofotogrametrijskog snimanja Republike Hrvatske započetog 21. lipnja 2011. godine) ili drugi propisani akt kojim se dokazuje vrijeme gradnje
  2. uvid u zakonom propisanu prostornoplansku dokumentaciju, te očevid na licu mjesta

Veličina, stupanj završenosti i namjena zgrade za koju se donosi rješenje o izvedenom stanju utvrđuju se prema stanju prikazanom u arhitektonskoj snimci, odnosno snimci izvedenog stanja i stanju utvrđenom na očevidu.

Nakon što se utvrdi da su svi zakonski uvjeti zadovoljeni, izdaje se Rješenje o izvedenom stanju.

Ukoliko niste zadovoljni ishodom postupka legalizacije koji ste pokrenuli možete uvijek podnijeti žalbu. Žalbu možete podnijeti bilo protiv donesenog rješenja o izvedenom stanju bilo protiv odbijenog zahtjeva za legalizacijom. Žalbu podnesite nadležnom tijelu, odnosno upravnom odjelu kojem ste ujedno i predali zahtjev za legalizacijom, a samu žalbu rješava Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja.

Slika 3. Primjer nacrta izrade glavnog projekta za obiteljsku kuću

Sadržaj rješenja o izvedenom stanju

Rješenje o izvedenom stanju ispunjava se na obrascu na kojem su sadržane sljedeće informacije:

  • Utvrđenje da se zgrada ozakonjuje te svi ostali izvedeni radovi na zgradi
  • Popis i opis ostalih građevina koje se ozakonjuju zajedno sa zgradom (ako postoje)
  • Naziv katastarske općine i broj jedne ili više katastarskih čestica na kojima je zgrada izgrađena
  • Stupanj završenosti zgrade i radova (završena ili nezavršena zgrada)
  • Navod je li zgrada slobodnostojeća, poluugrađena ili ugrađena, stupanj zahtjevnosti zgrada (zahtjevna, manje zahtjevna, jednostavna ili pomoćna zgrada), namjena zgrade, vanjska veličina zgrada, broj i vrsta funkcionalnih jedinica i oblik krova
  • Oznaka geodetskog snimka, kopije katastarskog plana, arhitektonske snimke i ostala relevantna dokumentacija ovisno o stupnju zahtjevnosti zgrade.

Slika 4. Primjer rješenja izvedenog stanja

Kada se ne može donijeti rješenje o izvedenom stanju?

Rješenje o izvedenom stanju ne može se donijeti za nezakonito izgrađenu zgradu u vezi s kojom je u tijeku sudski spor pokrenut prije podnošenja zahtjeva za donošenje rješenja ako je povod tužbe zaštita vlasništva ili drugog stvarnog prava u vezi sa zgradom ili zemljištem na kojemu je izgrađena.

Upravni odjel prekida postupak donošenja rješenja po dobivanju informacije o sporu do okončanja sudskog spora rješenjem. Postupak se može nastaviti u slučaju da stranka koja je tužitelj dade pisanu izjavu da se ne protivi donošenju rješenja o izvedenom stanju.

Što kada je građevina legalizirana?

Po izvršnosti rješenja o izvedenom stanju plaća se komunalni doprinos i vodni doprinos. Osim za pomoćne građevine. One su oslobođene plaćanja vodnog i komunalnog doprinosa. U zgradi u kojoj ima legalnih i nelegalnih dijelova vlasnik legalnog dijela nije dužan platiti vodni i komunalni doprinos.

Upravni odjel koji je izdao rješenje o izvedenom stanju obavijest će u roku od 15 dana od dana izvršnosti rješenja tijela nadležna za utvrđivanje komunalnog doprinosa i vodnog doprinosa i dostaviti im podatke potrebne za obračun iznosa doprinosa.

Kada se stekne posjed rješenja o izvedenom stanju, sljedeći korak je izrada geodetskog elaborata kojim se legalizirani objekt evidentira u zemljišnim knjigama i katastru.

Osnovni dokumenti koji su potrebni za izradu elaborata:

  1. Rješenje o izvedenom stanju – pravomoćno (original ili ovjerena kopija kod javnog bilježnika)
  2. Geodetski snimak – original
  3. Arhitektonska snimka – original

U sklopu izrade geodetskog elaborata, izrađuju se i Prijavni listovi za provedbu u zemljišnoj knjizi (gruntovnica). Po ovjeri elaborata na katastru, geodetski i arhitektonski snimci se vraćaju naručitelju, dok Rješenje o izvedenom stanju ostaje na katastru.

Što ako niste legalizirali svoju građevinu, a htjeli biste sada?

Iako je legalizacija nezakonito izgrađenih zgrada službeno završila 30.06.2018. godine, legalizacija objekata je i dalje moguća ukoliko zadovoljavate osnovni uvjet: zgrada mora biti izgrađena u skladu s prostornim planom!

Od dokumentacije će biti potrebno izraditi svu dokumentaciju kao da građevinu gradite od nule. Dakle potrebno je pronaći projektanta koji će izraditi glavni projekt s minimalnih 6 glavnih mapa (arhitektonski projekt, građevinski projekt koji se sastoji od projekta konstrukcije, vodovoda i odvodnje te toplinske zaštite i racionalne uporabe energije, strojarskog projekta i projekta elektroinstalacija) te potom ishoditi građevinsku dozvolu, a potom i uporabnu dozvolu.

Saznajte više o glavnom projektu

Slika 5. Primjer nacrta izrade glavnog projekta za obiteljsku kuću

Koje su prednosti legalizirane građevine?

  1. Veća tržišna vrijednost nekretnine
  2. Evidentirana raspodjela suvlasničkih dijelova u zemljišnim knjigama
  3. Prednost kod iznajmljivanja stana
  4. Mogućnost dizanja kredita i sl.
  5. Dobivanje dozvole za obavljanje djelatnosti
  6. Mogućnost dobivanja priključka na komunalne vodne građevine, elektroenergetsku mrežu i drugu infrastrukturu
  7. Traženje poticaja za energetsku obnovu ili druge subvencije iz državnih ili fondova Europske unije