Uporabna dozvola je dokument kojim se potvrđuje i omogućava korištenje ili stavljanje u pogon građevine. Ishodi se nakon uspješno obavljenog tehničkog pregleda. Zahtjev za izdavanje uporabne dozvole podnosi se u elektroničkom obliku putem sustava eDozvola ili osobno nadležnom upravnom tijelu za graditeljstvo.
Uporabna dozvola – čemu služi i za što je potrebna?
Uporabna dozvola je ključan dokument u građevinskom procesu koji služi kao službena potvrda da je građevina izgrađena prema svim zakonskim propisima, tehničkim normama i u skladu s izdanom građevinskom dozvolom. Ova dozvola potvrđuje da je objekt siguran za korištenje i da ispunjava sve potrebne uvjete za stanovanje ili poslovnu upotrebu.
Uporabnea dozvola služi za:
-
- Usklađenost s Građevinskom dozvolom,: osigurava da je građevina izgrađena točno prema potvrđenom glavnom projektu i građevinskoj dozvoli, bez odstupanja koja bi mogla ugroziti sigurnost ili funkcionalnost objekta.
- Statičku nosivost i kvalitetu radova: potvrđuje da su svi građevinski radovi izvedeni prema tehničkim propisima i standardima kvalitete, te da građevina zadovoljava sve uvjete sigurnosti za korisnike.
- Priključenje na infrastrukturu: bez uporabne dozvole, građevina se ne može priključiti na komunalne usluge, kao što su voda, struja, plin, kanalizacija i druge. Dozvola je nužna za zakonito korištenje ovih usluga.
- Pravni okvir za korištenje: dozvola omogućuje zakonitu upotrebu objekta. Bez nje, korištenje objekta je ilegalno, što može rezultirati kaznama i drugim pravnim posljedicama.
- Kupoprodaja i financiranje: Uporabna dozvola je često potrebna za pravne transakcije poput prodaje ili iznajmljivanja nekretnine, te za dobivanje hipotekarnih kredita. Banke i financijske institucije zahtijevaju uporabnu dozvolu kao dokaz da je nekretnina legalna i sigurna za korištenje.
- Osiguranje: Osiguravajuće kuće obično zahtijevaju uporabnu dozvolu prije nego što osiguraju nekretninu. Ovaj dokument potvrđuje da je građevina sigurna i da su ispunjeni svi zakonski uvjeti.
U konačnici, uporabna dozvola je od vitalnog značaja za osiguranje zakonitosti i sigurnosti građevinskog objekta, te omogućuje vlasnicima i korisnicima da bezbrižno koriste nekretninu.
Koja je razlika između građevinske i uporabne dozvole?
Vrlo često se u kontekstu legalnosti građevine zamjenjuju Građevinska i Uporabna dozvola. Dakle, koja je razlika i koja služi kao dokaz legalnosti? Građevinska dozvola je dozvola koja dopušta građenje građevine, odnosno potvrđuje ispravnost glavnog projekta. Izdaje se prije gradnje i definira sve uvjete za gradnju građevine. Uporabna dozvola se izdaje nakon gradnje i potvrđuje da je građevina izgrađena na temelju Građevinske dozvole. Kao potvrdu legalnosti objekta, uzima se isključivo Uporabna dozvola.
Do 2007. godine, kada je došla izmjena Zakona o prostornom uređenju i gradnji, dokazom legalnosti se smatrala građevinska dozvola. Mnogi vlasnici nekretnina uporabnu dozvola stoga (ako su je i imali) nisu upisivali u zemljišne knjige. Danas se niti jedna pravna radnja vezana za tu nekretninu ne može izvesti bez uporabne dozvole. Najčešće je potrebna prilikom kupoprodaje nekretnine ili traženja kredita kod banaka.
Izdavanje uporabne dozvole
Uz zahtjev potrebno je priložiti sljedeće:
- fotokopiju građevinske dozvole;
- podatke o sudionicima u gradnji;
- pisanu izjavu izvođača o izvedenim radovima i uvjetima održavanja građevine;
- završno izvješće nadzornog inženjera o izvedbi građevine;
- izjavu ovlaštenog inženjera geodezije da je građevina izgrađena u skladu s geodetskim projektom;
- geodetski elaborat za evidentiranje građevine u katastru ili promjenu podataka o zgradama ili drugim građevinama koji je ovjerilo tijelo nadležno za državnu izmjeru i katastar nekretnina;
- izjavu ovlaštenog inženjera geodezije da je građevina smještena na građevnoj čestici. Mora biti u skladu s elaboratom o iskolčenju (ako se radi o građevini za koju se ne izrađuje geodetski projekt);
- energetski certifikat zgrade, ako se zahtjev podnosi za zgradu koja mora ispunjavati zahtjeve energetske učinkovitosti.
Ministarstvo, odnosno nadležno upravno tijelo dužno je u roku od trideset, odnosno petnaest dana od dana primitka urednog zahtjeva za izdavanje uporabne dozvole obaviti tehnički pregled građevine, u svrhu utvrđivanja da li je građevina izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom.
Uporabna dozvola za izgrađenu građevinu izdaje se na temelju građevinske dozvole u roku od osam dana od obavljenog tehničkog pregleda uz sljedeće uvjete:
- ako je uz zahtjev za njezino izdavanje priložena propisana dokumentacija;
- ako je građevina izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom;
- ako je građevina priključena na prometnu površinu i druge građevine i uređaje komunalne infrastrukture;
- ako su privremene građevine izgrađene u okviru pripremnih radova te ako su oprema gradilišta, neutrošeni građevinski i drugi materijal, otpad i sl. uklonjeni, a zemljište na području gradilišta i na prilazu gradilišta dovedeno u uredno stanje.
U slučaju odbijanja zahtjeva za izdavanje uporabne dozvole i podnošenja novog zahtjeva za izdavanje iste, u novom postupku izdavanja uporabne dozvole ponovno se provodi tehnički pregled.
Drugi oblici legalnosti
S obzirom na mnoge izmjene zakonske regulative u RH, postoje i mnogi drugi (specifični) oblici potvrde legalnosti građevine. Neki od njih su, kronološkim redoslijedom:
Uporabna dozvola za građevine građene prije 1968.
Takva uporabna dozvola se izdaje za one građevine koje su izgrađene prije 15. veljače 1968. godine i za koje je ishođeno Uvjerenje. Uvjerenje o evidentiranju građevina prije 15. veljače 1968. se može ishoditi u nadležnom katastarskom uredu i ključno je za postupak izdavanja Uporabne dozvole. Takvo uvjerenje se temelji na podacima zračnih snimki, katastarskog plana ili nekih drugih dokaza i dokumenata kojima se potvrđuje da je građevina iz tog vremena. BITNO: kako bi se Uporabna dozvola uspješno ishodila, stanje na terenu i stanje iz Uvjerenja mora biti identično.
Uporabna dozvola za građevinu građenu temeljem dozvole izdane do 1. listopada 2007.
Ovaj dokument potvrđuje legalnost građevina građenih između 12. veljače 1968. i 1. listopada 2007. godine (izmjene Zakona o prostornom uređenju i gradnju).
Kod ovih nekretnina je bitno evidentirati da je građevina građena u skladu s građevinskom dozvolom. U skladu s dozvolom moraju biti svi nadzemni i podzemni dijelovi građevine, oblik, veličina i smještaj građevine na građevinskoj čestici.
Rješenje o izvedenom stanju
Rješenje o izvedenom stanju (RIS) je dokument koji nastaje kao posljedica uspješno provedene legalizacije objekta. Zahtjev za donošenje rješenja o izvedenom stanju mogao se podnijeti do 30.06.2018.g. Prije donošenja rješenja o izvedenom stanju podnositelj zahtjeva dužan je platiti naknadu za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru (tzv. kaznu). Rješenje o izvedenom stanju se smatra jednakovrijednim dokumentom za dokaz legalnosti građevine kao i uporabna dozvola.
Saznajte više o rješenju o izvedenom stanju
Ostali
- Uporabna dozvola za građevinu izgrađenu, rekonstruiranu, obnovljenu ili saniranu u provedbi propisa o obnovi, odnosno propisa o područjima posebne državne skrbi
- Uporabna dozvola za građevinu koju je Republika Hrvatska stekla u svrhu stambenog zbrinjavanja
- Uporabna dozvola za građevinu čiji je akt za građenje uništen ili nedostupan
Kako izgleda uporabna dozvola?
Gdje se vadi uporabna dozvola?
Uporabna dozvola se trajno čuva i može se izvaditi u arhivu tijela graditeljstva koje ju je izdalo. Riječ je o županijskim ili gradskim uredima za prostorno uređenje.
Dakle, ako je uporabna dozvola za pojedinu građevinu izdana, ona bi se u pravilu trebala nalaziti u arhivu tijela graditeljstva. Treba imati na umu, poručuju iz Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, i da ako je za zgradu izdano rješenje o izvedenom stanju (rješenje o legalizaciji, op. ur.) da se u tom slučaju smatra da je za zgradu izdana uporabna dozvola.
Dozvola je izgubljena
Ako je izvjesno da je uporabna dozvola bila izdana, iako se ne nalazi u arhivu tijela graditeljstva, može se u skladu s odredbama Zakona o općem upravnom postupku izvršiti rekonstrukcija spisa.
Ukoliko trebate pomoć prilikom nekog od postupaka do ishođenja uporabne dozvole, javite nam se. Naš tim iskusnih stručnjaka stoji na raspolaganju!